Cześć! Dobrze Cię widzieć! Cieszę się, że udało Ci się tutaj trafić. W tej sekcji chciałem krótko opisać kim jestem i w jakim celu powstał ten blog.


Kilka słów o mnie

Mam na imię Piotr i mam 27 lat. Skończyłem pięcioletnie studia na Politechnice Poznańskiej. Studia inżynierskie robiłem na kierunku Automatyka i Robotyka. Dopiero na studiach magisterskich poszedłem na Informatykę o specjalności Technologia Przetwarzania Danych. Z programowaniem mam do czynienia od kilku lat, zarówno w czasie studiów, jak i komercyjnie podczas pracy w różnych firmach.

Aktualnie pracuje jako Software engineer, gdzie głównie korzystam z języków programowania takich jak Java, Javascript i Python. Dodatkowo korzystam z popularnych technologii m.in. Spring, Angular, Docker, Kubernetes, Jenkins, RabbitMQ i Kafka.


Cel bloga

Głównym celem tego bloga jest przedstawianie programowania w prostym języku skupiającym się zarówno na podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych tematach. Chciałbym, aby każda odwiedzająca go osoba, bez względu na swoją obecną wiedzę i doświadczenie, mogła znaleźć tutaj coś dla siebie.

Motyw

Dla początkujących

Jak jesteś osobą początkującą i chcesz rozpocząć naukę programowania to na start może rodzic Ci się wiele pytań

  • Jak to zrobić?
  • Jaki język programowania wybrać?
  • W jakim stopniu opanować dany język programowania, aby w ogóle starać się o pierwszą pracę?
  • Gdzie znajdę tutorial na temat…
  • Czy programowanie jest dla mnie?

I tak można w nieskończoność. Szukając informacji w Internecie, można natknąć na wiele stron, które opisują tę drogę m.in. strony typu 8 kroków do zastania programistą czy artykuły jak zostać programistą w 20xx, które posiadają dużo tekstu, a tak naprawdę nie posiadają żadnych konkretnych informacji. Uważam, że tego typu artykuły są dobre, ale nie wystarczające. Najczęściej zostawiają po sobie tylko więcej pytań, a co najważniejsze nie potrafią przyszłemu programiście pomóc w przejściu z miejsca A (NIE PROGRAMISTA) do B (PROGRAMISTA).

Oczywiście istnieją kursy lub Bootcampy, które pozwalają przejść ten proces ułożony w odpowiedni system z zadaniami, projektami, mentorami itp. Warto tutaj jednak zrobić pauzę i się przez chwilę zastanowić… Sama idea tego brzmi bardzo kusząco. W łatwy sposób dojść do jakiegoś poziomu i zdobyć tą 'wymarzoną’ pracę i zarabiać X tysięcy miesięcznie. Brzmi jak idealny plan, ale tylko dla kogoś, kto już wcześniej miał jakąkolwiek styczność z programowaniem i wie faktycznie, że te branża jest dla niego i chce iść w tym kierunku. Dla osoby, która tylko słyszała co nieco o byciu programistą (głównie tylko tyle, że da się z tego dużo zarobić) to raczej wydaję się kiepski pomysł. Wydać kilka tysięcy na coś, co tak naprawdę nie wiesz, czy jest dla Ciebie? Warto się zastanowić.

Dlatego jednym z celów tego bloga jest pomoc dla początkujących. Chce pokazać jak efektywnie uczyć się programowania i nie pogubić się w tym natłoku informacji. Chciałbym pokazać Ci, jako mojemu czytelnikowi proces od zerowej wiedzy do pierwszej pracy jako programista.

Dla zaawansowanych i doświadczonych

Dla osób o bardziej zaawansowanym poziomie umiejętności zamierzam poruszać bardziej wymagające i trudniejsze tematy, starając się jednocześnie przedstawić je, w miarę możliwości, prosty sposób.


Jakie tematy chciałbym poruszać na blogu?

Przygotowując wpisy na bloga, moim głównym celem jest skupienie się na obszarach, które nie tylko mnie pasjonują, ale także dostarczają wartości dla odwiedzających tę stronę. Chciałbym postawić na różnorodność tematyczną, starając się obejmować zagadnienia skierowane dla początkujących programistów jak i tych bardziej doświadczonych. Dlatego tworząc treści planuje skupić się na następujących tematach:

  • Tematy ogólne poświęcone dla początkujących programistów np. obecna seria Jak zostać programistą.
  • Tematy poświęcone obszarowi tworzenia i zarządzania serwerową stroną aplikacji (Backend). W tym obszarze chciałbym skupić się m.in. na języku programowania Java, frameworku Spring, bazach danych, komunikacji REST, testowaniu i bezpieczeństwie aplikacji oraz nowoczesnej architekturze (np. mikroserwisy).
  • Zagadnienia w obszarze Frontend (obszar związany z interakcją użytkownika i prezentacją danych w aplikacjach internetowych). Tutaj chciałbym się głównie skupić na tym obszarze w kontekście programisty Backend, który chciałby też znać warstwę Frontend. W tym punkcie głównie będę poruszał tematy związane z frameworkiem Angular.
  • Tematy związane z konteneryzacją aplikacji: Docker, Kubernetes, Helm.
  • Narzędzia do automatyzacji procesów: Jenkins.
  • Inne narzędzia i technologie związane z IT m.in. kolejki (RabbitMQ, Kafka), system kontroli wersji (GIT), wzorce projektowe, chmury obliczeniowe (AWS, Azure).

Piotr autor bloga uprogramisty.pl od 2021 roku!