O Blogu

Cześć! Dobrze Cię widzieć! Cieszę się, że udało Ci się tutaj trafić.

O mnie

Najważniejsze informację o mnie:

 • Mam na imię Piotr.
 • Mam 25 lat.
 • Posiadam już kilkuletnie komercyjne doświadczenia w pracy jako programista w kilku firmach.
 • Kiedyś przez parę miesięcy byłem opiekunem stażystów.
 • Obecnie pracuje na stanowisku Java FullStack Developer.
 • Skończyłem 5-letnie studia na politechnice poznańskiej. Studia inżynierskie robiłem na kierunku Automatyka i Robotyka. Dopiero na studiach magisterskich poszedłem na Informatykę o specjalności Technologia przetwarzania danych.

O blogu

Cel

Pokazać jak efektywnie można przejść proces nauki, aby w przyszłości móc zostać programistą i dostać swoją pierwszą pracę.

Motyw

Gdy rozpoczyna się naukę programowania, na start rodzi się wiele pytań:

 • Jak to zrobić?
 • Jaki język programowania wybrać?
 • W jakim stopniu opanować dany język programowania, aby w ogóle starać się o pierwszą pracę?
 • Gdzie znajdę tutorial na temat…
 • Czy programowanie jest dla mnie?

I tak można w nieskończoność. Szukając informacji w Internecie, można natknąć na wiele stron, które opisują tę drogę m.in. strony typu 8 kroków do zastania programistą czy artykuły jak zostać programistą w 20xx, które posiadają dużo tekstu, a tak naprawdę nie posiadają żadnych konkretnych informacji. Uważam, że tego typu artykuły są dobre, ale nie wystarczające. Najczęściej zostawiają po sobie tylko więcej pytań, a co najważniejsze nie potrafią przyszłemu programiście pomóc w przejściu z miejsca A (NIE PROGRAMISTA) do B (PROGRAMISTA).

Oczywiście istnieją kursy lub bootcampy, które pozwalają przejść ten proces, ale zastanówmy się przez chwilę, masz wydać kilka tysięcy na coś, co tak naprawdę nie wiesz, czy jest dla Ciebie? Warto się zastanowić.

Dlatego w tym celu powstał ten blog. Chce pomóc osobą, które chcą spróbować zostać programistami i nie pogubić się w tym natłoku informacji. Pokaże Ci jak przejść proces od zerowej wiedzy do pierwszej pracy jako programista.

Struktura

Blog w dużej mierzę będzie się składał z serii artykułów, które wspólnie będą dotyczyć konkretnego tematu. W danej serii będę starał się Ciebie nakierowywać na pewne aspekty i w razie konieczności poszerzenia informacji, odsyłał Cię do wartościowych artykułów lub filmów, z których sam czerpałem wiedze, gdy zaczynałem swoją drogę z programowaniem.

A dlaczego wszystkich zagadnień nie będę sam się starał ze szczegółami opisywać, tylko dawał odnośniki? Uważam, że jeśli ktoś już coś dobrze zrobił, to nie warto tego powtarzać, tylko lepiej jest się tym podzielić, żeby mogło to też innym pomóc. Jeśli na dany temat nie znajdę nic wystarczająco wartościowego, to sam będę się starał jak najlepiej przekazać wiedzę w tym temacie.