#2 Jak zostać programistą: O wiele łatwiej jest się nauczyć programowania dzięki tym 6 przydatnym wskazówkom.

You are currently viewing #2 Jak zostać programistą: O wiele łatwiej jest się nauczyć programowania dzięki tym 6 przydatnym wskazówkom.

6 wskazówek dla początkujących programistów podczas nauki programowania

W dzisiejszym artykule chciałem Ci przedstawić przydatne 6 wskazówek dla początkujących programistów, dzięki którym możesz szybciej spodziewać się oczekiwanych efektów. Nie są to żadne odkrywcze rady, ale warto ich się trzymać podczas nauki.

Wybierz język programowania, którego chcesz się uczyć. Jeden!

Najważniejsza wskazówka ze wszystkich. Jeśli już wybrałeś jakiś język programowania i zacząłeś się go uczyć, to się go trzymaj! Nawet jeśli nie jesteś go w 100% pewny. Język programowania to tylko narzędzie, w którym programujemy. Jak już nauczysz się jak programować, to język nie będzie już tak ważny (oczywiście to jest daleka droga). Ważne, żeby na początku drogi nie skakać między językami, bo się pogubisz w tym i przez to się zniechęcisz do dalszej nauki.

W Poprzednim artykule Jaki język programowania wybrać starałem się opisać Ci obszary programowania oraz najpopularniejsze języki programowania na rynku. Jeśli dalej nie wiesz, który wybrać, wróć do tego artykułu i spróbuj go jeszcze raz całego przeczytać lub napisz komentarz i razem postaramy się coś dla Ciebie wybrać.

Znajdź grupy na Facebooku na temat programowania

Lepiej jest się uczyć z kimś niż samemu. Na Facebooku jest mnóstwo grup, w których można wspólnie uczyć się programowania. Jedni będą lepsi od Ciebie, drudzy gorsi, ale dzięki temu można się wymieniać doświadczeniem i uczyć się nowych rzeczy.

Często na tego typu grupach ludzi piszą na temat problemu, z którym sobie nie mogą poradzić. Ma to wiele zalet. Jeśli masz jakiś problem, z którym sobie nie radzisz, możesz napisać na grupie i ktoś Ci może z tym pomóc. Oczywiście to działa w dwie strony. Jeśli ktoś napiszę, że ma problem, to możesz mu pomóc (Zarazem zobaczysz z jakimi problemami zmagają się inni programiści).

Jak znaleźć najlepszą grupę? Gdy szukam jakieś grupy na Facebooku, wpisuje w wyszukiwarce główną frazę (np. Java, Python) i z listy grup, wybieram na podstawie:

  • Nazwa grupy – często wskazuje na typ grupy np. Java dla początkujących.
  • Liczba członków – im więcej, tym lepiej.
  • Liczba postów w ostatnich 30 dniach – widać jak bardzo dana grupa jest aktywna.

Ucz się codziennie

Nic dodać, nic ująć. Jeśli uczysz się czegoś codziennie i otaczasz się tym, dużo prościej jest o szybsze efekty. Oczywiście nie musisz codziennie spędzać parunastu godzin, ale wystarczy, przynajmniej godzina dziennie. Nawet 10 minut będzie lepsze od niczego 🙂

Ucz się nie tylko programowania

Oprócz samego programowania są też inne aspekty, których warto się nauczyć:

  • Język angielski.
  • Ogólnie o informatyce np. algorytmu, protokoły sieciowe itp.
  • Narzędzia dla programisty np. Git, IDE (Zintegrowane środowisko programistyczne).
  • Umiejętności miękkie np. praca w zespole czy kreatywność.

Buduj portfolio swoich projektów

Podczas szukania swojej pierwszej pracy jako programista, nie posiadasz komercyjnego doświadczenia, a osób ubiegających się na to samo stanowisko jest mnóstwo. Najlepszym sposobem, aby pokazać przyszłemu pracodawcy, że umiesz programować, są prywatne projekty, które się tworzyło podczas nauki programowania.

Pamiętaj, że tego typu projekty muszą być bardzo dobrze napisane i jak najlepiej dopieszczone. W dalszej części serii, w jednym z kolejnych artykułów, pokaże Ci jak budować takie portfolio.

Nie poddawaj się

Prosta rada, a jak bardzo ważna. Nauka programowania jest długim i skomplikowanym procesem, który wymaga czasu, aby się tego nauczyć. Warto być cierpliwym i nie poddawać się, gdy coś nie wychodzi. Nie możesz czegoś długo rozwiązać lub czytasz coś już 10 raz i dalej nie rozumiesz? Zrób sobie przerwę. Odśwież się i wróć do tematu za parę godzin. Na pewno będzie lepiej!

Jak zostać programistą 6 przydatnych wskazówek
6 wskazówek dla początkujących programistów – lista

Podsumowanie

Tak jak wspomniałem na początku, nie są to jakieś odkrywcze wskazówki, ale liczę, że jeśli będziesz się ich trzymał, pomogą Ci szybciej osiągnąć pożądane rezultaty. W szczególności zacznij od dwóch pierwszych. Wybierz jeden język programowania, który najbardziej Cię interesuję i zacznij się go uczyć. Następnie znajdź grupy na Facebooku w tym obszarze i dołącz do wspólnej nauki programowania.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments