#3 Jak zostać programistą: Lista kursów Java dla początkujących.

You are currently viewing #3 Jak zostać programistą: Lista kursów Java dla początkujących.

Nauka programowania w Java

Szukanie dobrego kursu do nauki programowania Java może być naprawdę uciążliwe. Setki stron, książek, kursów wideo, artykułów dotyczących jednego języka programowania. W głowie pewnie masz myśli: Który z nich wybrać? Za dużo tego wszystkiego. Przecież nie jestem w stanie przerobić ich wszystkich. Tutaj się z Tobą zgodzę. Jest tego po prostu za dużo. Na szczęście nie trzeba przerabiać wszystkich, aby nauczyć się danego języka programowania, ale warto przerabiać te, które są najbardziej wartościowe. W takim razie jak taki najbardziej wartościowy znaleźć?

Sam, gdy uczyłem się programowania, natknąłem się na setki artykułów czy kursów wideo, które oprócz zmarnowanego czasu, nic wartościowego mi nie dały. Dlatego chcę Ci pomóc tego uniknąć i w tym artykule przedstawić listę ciekawych pozycji, które pozwolą Ci pomóc w nauce programowania. Sam z nich korzystałem, gdy się uczyłem i mogę je z czystym sumieniem polecić.

W tym artykule przedstawię Ci listę kursów w postaci serii wpisów na blogu, książek, YouTube i platformy udemy, które warto przerobić ucząc się języka programowania Java. Wybierając odpowiednie kursy starałem się wybrać takie, które nie są tylko na jeden konkretny temat z Javy, a przedstawiają naukę tego języka programowania od zera do jakiegoś poziomu. Natomiast w kolejnej serii artykułów na blogu będę chciał Ci pokazać jak się uczyć Javy, aby przynosiła jak najszybsze rezultaty. Przedstawię Ci jak według mnie taki proces powinien wyglądać. Ale teraz zapraszam Cię do tego artykułu z listą kursów Java dla początkujących.

Lista kursów Java

Seria wpisów na blogu

SamouczekProgramisty – Moja ulubiona seria wpisów o Javie. Twórca bardzo szczegółowo opisuje zagadnienia na temat Javy wraz z dużą ilością przykładów. Sam, gdy stawiałem pierwsze kroki uczyłem się właśnie z tej strony.

JavaStart – Dobry kurs na początek. Mamy przedstawione tutaj bardzo szczegółowo opisane podstawy tego języka programowania. Po zalogowaniu się na stronie, autor kursu udostępnia za darmo dodatkowe materiały m.in. pytania rekrutacyjne jakie można dostać na rozmowie o pracę czy wyzwania programistyczne. Jeśli Ci się spodoba kurs z tej strony, istnieje też opcja płatnej wersji., w której jest możliwość przejścia całego procesu nauki języka programowania Java od początku do końca.

Ostatnio miałem okazję przetestować na tej platformie wersję płatną kursu Java (tutaj link jakby ktoś chciał). Jest to kompletny kurs nauki języka programowania Java, w którym zostały przedstawione zarówno zagadnienia podstawowe jak i bardziej zaawansowane.

No dobra, ale pewnie zastanawiasz się dlaczego masz kupić ten kurs, skoro tyle materiałów jest dostępnych w Internecie za darmo:

  • Autor kursu przeprowadza Cię z miejsca A (Nie umiem programować) do miejsca B (Umiem programować w Java) przedstawiając bardzo szczegółowo i prostym językiem każde zagadnienie.
  • Zagadnienia są opartę grafikami.
  • Możliwość wyboru między przeczytaniem wpisu, a obejrzeniem bardzo dobrej jakości filmiku.

Ogólnie jakbym był osobą początkującą to byłbym bardzo zadowolony z kursu. Da się wynieść tyle wiedzy, że osoba wydając pieniądze na ten kurs powinna być zadowolona.

KobietyDoKodu – Dość ciekawy kurs programowania w Javie. Oprócz samego języka, dostajemy też kurs do Frameworka Spring (Niezbędna technologia podczas nauki Javy), listę wpisów na temat niezbędnych narzędzi potrzebnych dla junior Java developera oraz parę mniejszych serii. Polecam zacząć się uczyć z tej strony dopiero, gdy będziemy mieć już podstawową znajomość Javy, ponieważ tutaj mamy do czynienia tylko z najważniejszymi rzeczami związanymi z tym językiem programowania, natomiast brakuje całej otoczki z nim związanej.

Youtube

Java podstawy (2h 29m) – Filmik o podstawach Javy dla bardzo początkujących. Autor przedstawia zagadnienia, a następnie demonstruje je w praktyce. Dobry na początek, jeśli na szybko chcesz zobaczyć, czego będzie trzeba się nauczyć. Dodatkowo pokazuję Ci obraz, jak wygląda programowanie od strony praktycznej. Osobiście, oprócz samego filmiku, polecam cały kanał autora.

Kurs Java dla początkujących (seria 35 filmików – średni czas około 22min) – Jeśli interesuję Cię seria filmików, zamiast jednego długiego, to polecam obejrzeć tą serie. Autor przedstawia bardzo mocne podstawy Javy, więc idealny będzie na początek.

Java Programming All-in-One (seria 100 filmików – średni czas około 5-8min, język angielski) – Jeśli wolisz uczyć się w obcym języku, to polecam tą serie. Mamy bardzo szczegółowo rozbite filmiki na konkretne tematy, przez co łatwiej jest później do nich wracać. Tak jak w poprzednim przypadku, jest do seria dla mocno początkujących.

Learn Java 8 (9h 32m, język angielski) – A może jednak wolisz mieć wszystko w jednym miejscu i w obcym języku? To możesz obejrzeć ten prawie 10-godzinny filmik dla początkujących programistów Java. Nie polecam go na sam początek, a dopiero się za niego zabrać jak już będziemy znać podstawy. Dobrym wyborem będzie, jak będziesz chciał sobie powtórzyć wszystkie podstawy Javy.

Książki

Java. Podstawy. Wydanie XI (768 stron) – Solidne kompendium wiedzy o Javie. Zawiera Javę do wersji 11, więc można powiedzieć, że jest dość nowe (nowsze wersje Javy, aż tak bardzo się nie różnie i można o nich znaleźć informacje w Internecie). Sam ją czytałem jak się uczyłem podstaw (tylko starsze wydanie), dlatego gorąco polecam.

Java. Przewodnik dla początkujących (552 stron) – Dobra alternatywa dla powyższej pozycji. Również opisuje wszystkie najważniejsze podstawy. Jest nieco krótsza, przez, co świadczy o tym, że autor książki nie wchodzi tak mocno w szczegóły. Dobrym wyborem będzie dla osób, które nie mają aż tyle czasu na naukę.

Java. Rusz głową (720 stron) – Jeśli ktoś lubi serię Rusz Głową, to dla Javy też wypuścili książkę. W dość specyficzny sposób przedstawiają zagadnienia z podstaw Javy.

Udemy

Udemy jest to platforma, na której można znaleźć mnóstwo kursów z różnych obszarów, nie tylko z programowania. Kursy na tej platformie są niestety płatne. Koszt ich to 35zł – 45zł (na stronie możesz zobaczyć wyższe ceny, natomiast zawsze są na niej promocję. Jeśli obecnie nie ma żadnej, to poczekaj parę dni lub otwórz przeglądarkę przez tryb incognito).

Java Programming Masterclass (80h, filmiki podzielone na 25 moduły, język angielski) – Solidne kompendium wiedzy o Javie. Jeśli ktoś ma bardzo dużo czasu to może być to dobrym wyborem. Kurs przedstawia kompletne podstawy język, więc będzie dobrym, nawet przy zerowej wiedzy. Jedyny minus, że w kursie jest przedstawiona do Javy 9 (pozostałe wersję nie mają znaczących różnić, natomiast będzie trzeba znaleźć informację na ten temat z innych źródeł).

Kurs Java od podstaw (24h 30m, filmiki podzielone na 32 moduły) – Jeśli ktoś nie lubi uczyć się w obcym języku, a chciałby jakiś bardzo długi kurs, to ten jest dobrą alternatywą. Co prawda nie jest tak długi jak poprzedni, ale równie dobrze przedstawia podstawowe zagadnienia.

Praktyczny kurs Java 11 (34h 30m, filmiki podzielone na 17 modułów) – Według mnie najciekawszy kurs o podstawach w języku Java. Jest to kolejny kurs, który jest bardzo długi, natomiast jak ktoś ma czas, to polecam.

Podsumowanie

Przytoczyłem Ci listę kursów Java dla początkujących programistów, które mogą być przydatne podczas nauki języka programowania Java. Masz przedstawione różne formaty i możesz wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada. Nie musisz przerabiać wszystkich, żeby nauczyć się Javy. Ważne, żebyś chociaż jeden z nich przerobił od początku do końca, a od razu zobaczysz efekty.

Po nauce języka programowania Java, następnym krokiem w Twojej edukacji do zostania programistą, powinna być nauka języka SQL. We wpisie LISTA KURSÓW SQL DLA POCZĄTKUJĄCYCH powinieneś znaleźć jakiś dla siebie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments