Nauka programowania w JavaScript
W dzisiejszym artykule chciałbym przedstawić listę kursów dla języka programowania JavaScript dla osób początkujących. Dodatkowo chciałbym przedstawić jedną z najpopularniejszych bibliotek dla tego języka – jQuery. Po nauce języków HTML i CSS kolejnym krokiem powinna być nauka języka JavaScript (najpopularniejszy język programowania do tworzenia stron internetowych). Uwaga! Należy najpierw zapoznać się z tymi dwoma technologiami przed przystąpieniem do nauki JavaScriptu.
W poprzednim artykule pisałem, że język HTML odpowiada ze strukturę strony, a CSS za wygląd. Natomiast JavaScript jest to skryptowy język, który pozwala na wdrażanie skomplikowanym elementów na stronie. Dzięki wykorzystaniu tego języka strona, oprócz wyświetlania statycznych elementów, może dostarczać dynamiczną zawartość m.in. zmieniać treść w zależności od sytuacji (np. w zależności od spełnionych warunków), obsługiwać formularze, wyświetlać interaktywne mapy czy pobierać danę z serwerów, a następnie je wyświetlać na stronie. Jak widzisz, ten język ma szerokie zastosowanie i tworząc dzisiejsze strony internetowe, jest niezbędną technologią.
Zobacz inne polecane kursy dla:
Lista kursów JavaScript
Seria wpisów na blogu
KursJs – bardzo rozbudowany kurs dla JavaScript. Przeznaczony jest dla osób, które zaczynają swoją przygodę z tym językiem. Kurs jest podzielony na konkretne tematy np. Podstawy, obiekty, DOM. W każdym z bloków tematycznych można znaleźć po paręnaście lekcji. Dodatkowo warto tutaj zauważyć też, że osoby, które już znają ten język programowania, ale chciałaby poczytać lub nauczyć się konkretnego zagadnienia to bardzo łatwo można je tam znaleźć.
W3Schools (język angielski) – jest to jedna z najpopularniejszych stron do uczenia się programowania. Według mnie nie jest dobrym wyborem do uczenia się nowej technologii od podstaw. Natomiast jest dobrym uzupełnieniem, gdy znamy choć trochę daną technologię. Dlaczego? Z lewej strony menu mamy długą listę najważniejszych elementów występujących w języku. Jeśli będzie coś konkretnego nas interesować to możemy szybko to znaleźć.
YouTube
Programowanie w JavaScript (seria 18 filmików, średni czas około 30min) – z góry zaznaczam, że kurs nie jest w pełni dokończony i przedstawia tylko część zagadnień z JavaScript. Umieściłem go tutaj bo mimo tego, że nie jest skończony, autor te początkowe zagadnienia bardzo dobrze tłumaczy. Dla osób, które w ogóle nie mają pojęcia o programowaniu, będzie bardzo dobrym wyborem na start. Po jego obejrzeniu, brakujące informacje można uzupełnić innym kursem.
JavaScript course (seria 62 filmików, średni czas około 10min, język angielski) – obszerny kurs JavaScript przedstawiający podstawy tego języka. Jeśli ktoś chciałby mieć bardziej posegregowany ten kurs, to autor udostępnia jego wersję na stronie courses learn code online do zapisania się za darmo.
Poznaj podstawy języka JavaScript: darmowe warsztaty z programowania (2h 21m) – tutaj został przedstawiony link do webinara, w którym zostały przedstawione podstawy JavaScript. Webinar jest kierowany dla osób, które dopiero zaczynają karierę jako programista.
Learn JavaScript – Full Course for Beginners (3h 26m, język angielski) – zawsze na końcu umieszczam kurs dla fanów, którzy lubią mieć wszystko w jednym filmiku. Tak w tym przypadku jest dostępny kurs dla JavaScript. Zawarte są w nim jedynie podstawowe zagadnienia tego języka. Dlatego dla osób, które chciałby się bardziej zagłębić, to będą musiały sięgnąć po dodatkowy kurs. Natomiast będzie dobrym wyborem dla osób, które na szybko chciałyby się zapoznać z tym językim.
Książki
JavaScript i jQuery. Interaktywne strony WWW dla każdego. Podręcznik Front-End Developera (648 stron) – jak ktoś lubi uczyć się z książek, to na start będzie to dobra pozycja. Jest to lektura, która opisuje same podstawy tego języka. Nie wszystkie zagadnienia mogą w niej być aktualne. Natomiast jak ktoś nigdy nie miał styczności z JavaScript, to nie powinno być to dla niego duży problem. Brakujące zagadnienia można uzupełnić dodatkowym kursem. Jest w niej dodatkowo jQuery. Wyjaśnienie czym jest i propozycje kursów dla tej biblioteki umieściłem w dalszej części wpisu.
Programowanie w JavaScript. Rusz głową! (664 stron) – przedstawiam tutaj kolejną książkę z serii „Rusz Głową„. Książka jest dość specyficzna i nie każdemu podejdzie taki rodzaj czytania lektury – zagadnienia są przedstawione w formie obrazu, które teoretycznie przynajmniej, pozwalają lepiej zapamiętywać.
Udemy
Jeśli nie czytałeś poprzednich wpisów o listach kursów dla początkujących wstawiam ponownie opis platformy. Udemy jest to platforma, na której można znaleźć mnóstwo kursów z różnych obszarów, nie tylko z programowania. Kursy na tej platformie są niestety płatne. Koszt ich to 35zł – 45zł (na stronie możesz zobaczyć wyższe ceny, natomiast zawsze są na niej promocję. Jeśli obecnie nie ma żadnej, to poczekaj parę dni lub otwórz przeglądarkę przez tryb incognito).
[2021] JavaScript – Jedyny Kurs, Którego Potrzebujesz (19h, filmiki podzielone na 14 modułów) – solidny kurs z podstaw JavaScript. Oprócz części teoretycznej, bardzo ciekawe w tym kursie są dwa moduły: Projekty i JSON, AJAX, API. W pierwszym z nich przedstawione są praktyczne projekty z tego języka. W drugim natomiast, są zaprezentowane bardziej zaawansowane elementy (z komunikacją z api) i na wykorzystaniu zdobytej wiedzy w przykładowym projekcie. Warto kupić ten kurs, właśnie ze względu na te 2 modułu.
Programowanie w JavaScript (37h, filmiki podzielone na 16 modułów) – kurs rozpoczyna się częścią teoretyczną (2 moduły). W kolejnych modułach są przedstawiane zagadnienia z tego języka za pomocą mini projektów. Ciekawe alternatywa do klasycznych kursów. Może właśnie taki typ uczenia się będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy.
JavaScript – The Complete Guide 2021 Beginner + Advanced (52h, filmiki podzielone na 36 modułów, język angielski) – solidne kompendium wiedzy z JavaScript. Jeśli ktoś chce się nauczyć bardzo dobrze tego języka, zarówno podstaw jak i bardziej zaawansowanych rzeczy to powinien wybrać ten kurs.
Zobacz jak inni piszą projekty
Alternatywnym sposobem nauki programowania jest patrzenie, jak inni tworzą projekty. Poniżej przedstawiłem Ci kilka propozycji, z których możesz skorzystać. Zalecam to podejście dla osób, które już znają podstawy JavaScript i chcą zobaczyć wykorzystanie tego języka w praktyce oraz przy okazji utrwalić zdobytą wiedzę.
YouTube
Projekt#X z Dziedziuchem (6 projektów każdy podzielony na osobny filmik, 1h – 2h na jeden projekt) – autor tworzy projekty o różnym poziomie trudności. Każdy projekt składa się z dwóch filmików. W pierwszym z filmików prezentowany jest oczekiwany efekt końcowy stworzonego projektu, obejmujący między innymi interfejs graficzny oraz wymagane funkcjonalności w ramach projektu. Autor zachęca najpierw do samodzielnego zrobienia projektu, zanim się obejrzy ten drugi filmik. W drugim filmiku demonstruję, jak krok po kroku stworzyć taki projekt od podstaw. Twórca projektu szczegółowo tłumaczy na każdym etapie co dokładnie robi w danym momencie, dzięki czemu osoba oglądająca go, nie jest zdezorientowana i wie dokładnie co się dzieje.
Przykładowe projekty realizowane w ramach serii:
- Szkicownik w Canvas.
- Katalog pokemonów. 🙂
- Timer z alarmem.
10 JavaScript Projects – Coding Challenge (8h 23m, 10 projektów, język angielski) – tutaj mamy przedstawione 10 projektów w JavaScript w jednym filmiku. Autor tworzy projekt od zera, tłumacząc każdą wykonywaną czynność.
Przykładowe projekty realizowane w ramach filmiku:
- Quiz.
- Notatnik.
- ToDo.
- Generator haseł.
Build 15 JavaScript Projects – Vanilla JavaScript Course (9h 17m, 15 projektów, język angielski) – podobnie jak wyżej, mamy przedstawione realizowane projekty w jednym filmiku. W tym filmiku jest aż 15 mini projektów.
Przykładowe projekty realizowane w ramach filmiku:
- Opinie – pokazuje jak stworzyć taką sekcję na stronie, na której widoczne są opinie użytkowników.
- Grocery – program, który pozwala dodawać, usuwać, czyścić koszyk.
- Własny slider dla zdjęć.
Udemy
[2021] 10 projektów w czystym JavaScript (10 projektów, 9h 30m, filmiki podzielone na 12 modułów) – jak sama nazwa kursu wskazuje, zostało tutaj przedstawione 10 projektów o różnym poziomie trudności. Dużą zaletą tego kursu jest podział każdego projektu na parę mniejszych filmików oraz podzielenie robionych części projektu ze względu na technologię. W każdym projekcie autor najpierw piszę kod w HTML, potem w CSS, a gdy już to będzie miał, to dopiero przechodzi do JavaScriptu. Jeżeli nie jesteś pewny co do realizowanych projektów, autor udostępnia prawie cały 1 moduł za darmo i tam można zobaczyć wszystkie projekty robione w ramach kursu.
Przykładowe projekty realizowane w ramach filmiku:
- Kalkulator rachunków i napiwków.
- Stoper zmieniający kolory.
- Zaawansowana ToDo lista.
Biblioteka jQuery
JQuery jest biblioteką (plik, w którym mamy zbiór funkcji, które możemy wykorzystać we własnym celu) dla języka JavaScript. Kiedyś najpopularniejsza biblioteka, dziś trochę wypchnięta na rzecz innych technologii jak Angular (lista polecanych kursów), React czy Vue. Mimo tego, podczas nauki języka programowania JavaScript warto wiedzieć czym jest ta biblioteka i znać chociaż jej podstawy, ponieważ w pracy może się zdarzyć, że będziesz musiał z nią pracować. Wystarczy wiedzieć jak wygląda podstawowa struktura tej biblioteki oraz mieć rozeznanie, do jakich celów jest używana.
W3School (artykuł, język angielski) – wyżej, w sekcji seria wpisów na blogu, opisywałem kurs JavaScript z tej strony. Podobnie w tym przypadku mamy opisaną tą bibliotekę. Lista najważniejszych nazw funkcji znajduję się po lewej stronie.
Kurs jQuery (YouTube, seria 11 filmików, średni czas około 8min) – szybki kurs jQeury. Będzie dla Ciebie dobrym wyborem jeśli chcesz poznać tylko podstawy tej biblioteki.
jQuery Introduction Tutorial (YouTube, seria 46 filmików, średni czas około 8min, język angielski) – bardzo rozbudowany kurs jQeury. Jeśli ktoś chcę się bardziej zagłębić w tę bibliotekę to właśnie ten kurs będzie bardzo dobrym wyborem.
jQuery – poznaj najpopularniejszą bibliotekę JavaScript (Udemy, 8h, filmiki podzielone na 16 modułów) – bardzo dobry kurs jQuery dla początkujących. Autor przedstawia bibliotekę od samych podstaw, do bardziej zaawansowanych zagadnień. Dobrym wyborem będzie dla osób, które chcą bardzo dokładnie poznać tę bibliotekę.
Podsumowanie
W artykule przedstawiłem Ci listę kursów JavaScript dla początkujących oraz bibliotekę jQuery. Na początek wybierz jeden z kursów JavaScript i przerób go od początku do końca. Następnie, jeśli już będziesz znał już podstawy tego języka, warto zobaczyć jak inni piszą. Dlatego zachęcam, żeby w następnej kolejności przerobić jeden z kursów z sekcji „Zobacz jak inni piszą projekty”. Pozwoli Ci to ugruntować wcześniej zdobytą wiedzę. Dopiero potem przejdź do biblioteki jQuery. Pamiętaj, że jej znajomość wystarczy Ci tylko w podstawowym zakresie. Zaoszczędzony czas lepiej poświęcić na ciekawsza technologie jak Spring czy Angular. Listę kursów dla tych dwóch technologii przedstawię w następnych wpisach.