#5 Jak zostać programistą: Lista kursów NoSQL dla początkujących.

You are currently viewing #5 Jak zostać programistą: Lista kursów NoSQL dla początkujących.

Nauka pracy z bazami danych NoSQL

W poprzednim artykule LISTA KURSÓW SQL DLA POCZĄTKUJĄCYCH zacząłem temat najlepszych kursów dla relacyjnych baz danych. Natomiast w tym skupię się na typie nierelacyjnych baz danych NoSQL. Tego typu bazy charakteryzuje przechowywanie danych w każdy inny sposób niż przechowywanie w tabelach relacyjnych. Bazy danych NoSQL cenią sobie bardziej wydajność, niż spójność danych, przez co nadają się lepiej do projektów, w których ważna jest szybkość wykonywanych zapytań i nie wymagają przechowywania danych w szczególnej relacji między sobą. 

NoSQL jest to szerokie pojęcie i możemy w niej nawet wyróżnić różne rodzaje:

  • Bazy danych dokumentów np. MongoDB.
  • Systemy pamięci podręcznej np. Redis.
  • Bazy danych typu klucz-wartość np. Redis, DynamoDB.
  • Kolumnowe bazy danych np. Apache Cassandra.
  • Grafowe bazy danych np. Neo4J, OrientDB.

Dla przyswajania wiedzy z zakresu baz danych NoSQL postanowiłem wybrać tutoriale dotyczące MongoDB. Wybór ten podyktowany jest popularnością tej bazy danych. Dlatego też jeśli zaczynasz przygodę z NoSQL to polecam właśnie zacząć naukę od niej.

Lista kursów NoSQL

Seria wpisów na blogu

W3big MongoDB Tutorial – kurs bazy danych MongoDB. Mamy podział serii artykułów na podstawową część oraz na zaawansowaną. Dzięki czemu mamy podział na rzeczy, które musimy umieć oraz na takie dodatkowe (nie są konieczne, aby je znać na początek, ale można ich się nauczyć jako późniejsze zgłębianie tematu). Na koniec części podstawowej, mamy przykładową integracje bazy danych z językiem programowania Java i PHP.

TutorialPoint MongoDB Tutorial (język angielski) – tutaj również, jak powyżej, mamy kurs z MongoDB, tyle że po angielsku. Również mamy podział kursu na 2 części oraz integrację z językiem programowania Java i PHP.

Youtube

MongoDB Complete Introduction & Summary (41min, język angielski) – wstęp do bazy danych MongoDB. Przedstawia bazę danych z wykorzystaniem zaawansowanego narzędzia od twórcy tej bazy. Nie polecam na początek, bo się można przerazić, natomiast dobrze obejrzeć z ciekawości i zobaczyć jak zaawansowanie można wykorzystać różne narzędzia do pracy jako programista.

MongoDB In 30 Minutes (30min, język angielski)- szybki wstęp do bazy danych MongoDB z użyciem terminala. Polecam go osobą, które już mają jakąś wiedzę na temat baz danych np. znamy już bazy danych SQL i na szybko chcemy się zaznajomić z tymi drugimi.

NoSQL w praktyce – czym jest i jak tworzyć aplikacje (1h 27m) – szybki wstęp do bazy danych NoSQL. Autor wykorzystuje w przykładzie Java do komunikacji, więc warto chociaż znać podstawy tego języka programowania przed obejrzeniem.

Książki

NoSQL. Kompendium wiedzy (160 stron) – jeśli ktoś lubi czytać książki, to będzie to świetna pozycja na początek. Autor przedstawia podstawową wiedze, aby zrozumieć podejście do nierelacyjnych baz danych NoSQL.

Seven NoSQL Databases in a Week (303 stron, język angielski) – kompendium wiedzy na temat różnych baz danych NoSQL. Książka zawiera szybki wstęp aż do siedmiu baz: MongoDB, DynamoDB, Redis, Cassandra, Neo4j, InfluxDB, i HBase.

Udemy

MongoDB With Spring Boot (3h 22m, filmiki podzielone na 11 modułów, język angielski) – nauka bazy danych MongoDB z wykorzystaniem Java, Spring Boot i Spring Data. Dodałem go tutaj dla osób, które znają wcześniej wymienione technologie i chciałby się nauczyć bazy danych NoSQL od razu z wykorzystaniem jej w praktyce.

MongoDB – The Complete Developer’s Guide (17h, filmiki podzielone na 19 modułów) – podstawowy/zaawansowany kurs MongoDB. Prawdopodobnie zawiera więcej informacji niż byś potrzebował jako programista backendowy. Natomiast jeśli bardzo chciałbyś zaznajomić się z MongoDB wraz ze szczegółami, to ten kurs będzie bardzo dobrym wyborem.

SQL vs NoSQL

Oprócz znajomości obu typów baz danych, warto też rozumieć jakie są różnicę między nimi i wiedzieć, którą bazę danych, w jakim przypadku użyć. Jako Junior Developer pewnie nie będziesz musiał podejmować takich decyzji w komercyjnym projekcie, natomiast możesz na tego typu pytanie trafić podczas rozmowy rekrutacyjnej.

TwórcaStron (YouTube 17min + artykuł) – pokazuje różnicę między obiema bazami danych. Mamy tutaj artykuł, który opisuje to zagadnienie oraz przygotowaną wersję filmiku na YouTube.

Javaapp (artykuł) – pokazuje różnicę między bazami danych w 5 punktach (relacyjność, schema, struktura, przeznaczenie, skalowanie).

SQL vs NoSQL or MySQL vs MongoDB (YouTube 21min, język angielski) – może jednak wolisz bardziej zagraniczne źródła to tutaj autor przedstawia różnicę w obu bazach danych na przykładach. Polecam autora, bo potrafi rzetelnie i ze szczegółami wytłumaczyć różne zagadnienia z dziedziny programowania i oczywiście w tym przypadku również bardzo dobrze przedstawił temat.

Podsumowanie

Przytoczyłem Ci w artykule listę kursów na temat baz danych NoSQL. Wybierz jeden kurs z formatu, który najbardziej Ci odpowiada i przerób go od początku do końca. Na początek, jeśli temat baz danych jest Ci obcy, zacznij od relacyjnych baz SQL. Pozwoli Ci to zrozumieć do czego tak naprawdę są potrzebne bazy danych w świecie programowania. W poprzednim artykule LISTA KURSÓW SQL DLA POCZĄTKUJĄCYCH powinieneś znaleźć odpowiedni kurs dla siebie.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Dzięki za podlinkownie! 🙂