#4 Jak zostać programistą: Lista kursów SQL dla początkujących.

You are currently viewing #4 Jak zostać programistą: Lista kursów SQL dla początkujących.

Nauka pracy z bazami danych SQL

Zawsze jako nierozłączną część pracy, na stanowisku Java Developer, jest umiejętność korzystania z relacyjnych baz danych SQL. Nieważne do jakiego projektu trafisz, zawsze będą stanowić część aplikacji. Tworząc strony internetowe po stronie klienta (część widoczna dla użytkownika) lub aplikacje mobilne możemy przechowywać dane lokalnie (odpalając stronę internetową lub aplikację na telefon, użytkownik uruchamia ją na własnym urządzeniu przez co aplikacja ma dostęp do pamięci lokalnej). Natomiast tworząc serwery backendowe nie mamy takiej możliwości (w końcu z reguły mamy jedną usługę serwera na całą aplikację) przez co musimy posługiwać się bazami danych, aby móc w jakiś sposób przechowywać dane i ich nie utracić np. po restarcie maszyny na której uruchomiliśmy nasz serwer.

Jako programista backendowy nie musisz znać bardzo zaawansowanie baz danych. Wystarczy podstawowa znajomość jednej bazy danych np. MySQL, PostgreSQL, Oracle Database czy SQL Server. W artykule zostały przedstawione tutoriale z różnymi bazami danych. Dlatego wybierając konkretny dla siebie tutorial, wybierz taki, żeby również spełniał twoje preferencje co do silnika baz danych SQL. Natomiast najważniejsze jednak jest, abyś nauczył się samego języka SQL, bo wybór konkretnej bazy danych jest sprawą drugorzędną.

Lista kursów SQL

Seria wpisów na blogu

Pisanie zapytań w języku SQL – kurs podstawowy – kompendium wiedzy o języku SQL z wykorzystaniem bazy Microsoft SQL Server. Natomiast zasady pisanie zapytań są dla wszystkich silników takie samo, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać innej bazy danych podczas uczenia się z tej strony.

SamouczekProgramisty kurs SQL – kursy z tej strony bardzo cenie. W poprzednim artykule Najlepsze tutoriale z Java polecałem serie wpisów z języka programowania Java. Tak tutaj polecam kurs SQL. Jest bardzo krótki, raptem 6/7 wpisów, więc można szybko go przerobić i wiele nauczyć.

W3School SQL tutorial (język angielski) – kurs SQL w języku angielskim. Zaletą tego tutoriala jest bardzo szczegółowe wyselekcjonowanie tematów., dzięki czemu można w nim bardzo łatwy sposób szukać poszczególnych słów kluczowych z tego języka. Dlatego dobrym wyborem będzie dla osób, które znają już SQL i chcą się nauczyć lub przypomnieć wykorzystania konkretnego słowa kluczowego.

Youtube

Kurs SQL (seria 10 filmików – średni czas około 18min) – kurs podstaw języka SQL z wykorzystaniem bazy danych MySQL. Przedstawia najważniejsze, podstawowe pojęcia związane z językiem SQL.

Kurs MySQL (seria 6 filmików – średni czas około 40min) – tak jak wyżej, jest to kurs z podstaw języka SQL z wykorzystaniem bazy danych MySQL. Autor bardzo szczegółowo opisuje zagadnienia z odzwierciedleniem w rzeczywistości. Ten kurs będzie bardzo dobrym dla początkujących, którzy oprócz nauki samej technologii, chcą też zrozumieć dlaczego właśnie tak została zaprojektowana.

SQL Tutorial Full Database Course for Beginners (4h 20m, język angielski) – jeśli ktoś lubi kurs programowania zamknięty w jednym filmiku (za to bardzo długim), to też istnieje taka opcja. W bardzo przystępny sposób została przedstawiona koncepcja baz danych SQL dla początkujących.

Książki

Praktyczny kurs SQL – książka dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z bazami danych. Autor przedstawia wszystkie najważniejsze zagadnienia w tym temacie. Przeprowadza użytkownika od najprostszych zagadnień jak teorii i zapytań do bazy, po nadawanie uprawnień dla użytkowników. Wszystkie przykłady zostały oparte o SQL Server firmy Microsoft.

SQL w mgnieniu oka. Opanuj język zapytań w 10 minut dziennie. – jeśli masz mało czasu na naukę, to ta książką będzie odpowiednim wyborem dla Ciebie. Autor przygotował 22 rozdziały, które opracowanie każdego z powinno zająć około 10 minut. Oczywiście wiadomo, że to jest nie wystarczający czas, żeby zrozumieć każde z zagadnień poruszanych w książce. Natomiast jest dobrą lekturą, żeby w miarę sprawnie przejść przez najważniejsze zagadnienia z języka SQL.

SQL. Rusz głową! – tak jak w poprzednim artykule, tak i w tym, jako jeden z wyborów, polecam książkę z serii „Rusz głową”. Książka jest dość specyficzna i nie każdemu podejdzie taki rodzaj czytania lektury – zagadnienia są przedstawione w formie obrazu, które, teoretycznie przynajmniej, pozwalają lepiej zapamiętywać.

Mistrzowski SQL. 61 technik pisania wydajnego kodu SQL – na koniec dorzuciłem świetną pozycje o pisaniu dobrego kodu SQL. Jest przeznaczona dla osób, które znają znajomości podstawy SQL. Książka jest dobrym uzupełnieniem zdobytej wiedzy i pozwala lepiej spojrzeć na wydajność pisanych zapytań do bazy danych.

Udemy

Jeśli nie czytałeś poprzedniego artykułu Najlepsze tutoriale z Java: Udemy jest to platforma, na której można znaleźć mnóstwo kursów z różnych obszarów, nie tylko z programowania. Kursy na tej platformie są niestety płatne. Koszt ich to 35zł – 45zł (na stronie możesz zobaczyć wyższe ceny, natomiast zawsze są na niej promocję. Jeśli obecnie nie ma żadnej, to poczekaj parę dni lub otwórz przeglądarkę przez tryb incognito).

The Complete SQL Bootcamp 2021: Go from Zero to Hero (9h – filmiki podzielone na 12 modułów, język angielski) – bardzo popularny kurs języka SQL z wykorzystaniem bazy PostgreSQL, prawie 340 000 osób kupiło kurs. Przedstawia, w miarę krótkim czasie, wszystkie niezbędne podstawy SQL, z których na co dzień korzysta programista backendowy.

The Ultimate MySQL Bootcamp: Go from SQL Beginner to Expert (20h – filmiki podzielone na 18 modułów, język angielski) – najdłuższy, z proponowanych, kurs języka SQL z wykorzystaniem bazy MySQL. Tak jak poprzedni, bardzo popularny kurs, ponad 220 000 osób kupiło go. Przez to, że jest najdłuższy niż poprzedni, to jest w nim zawartych więcej informacji. Polecam dla osób, którym zależy na poznaniu bardziej szczegółowym języka SQL.

Podsumowanie

W artykule przedstawiłem paręnaście różnego typu kursów z baz danych SQL. Podstawy baz danych dla każdego silnika są bardzo podobne, więc nie powinno mieć znaczenia, którą wybierzesz na początek. Natomiast jeśli miałbym wybrać konkretną bazę na start, to polecam zacząć od MySQL lub PostgreSQL Pierwsza z nich jest jedną z najpopularniejszych baz danych SQL, przez co właśnie dla niej znajdziemy najwięcej wartościowych kursów w Internecie. Natomiast ta druga jest w miarę prosta i ma przyzwoity interfejs graficzny. Dodatkowo licencja na której jest ta baza, pozwala ją za darmo używać w komercyjnych projektach.

Jeśli interesują Cię nierelacyjne bazy danych, to zapraszam do artykułu LISTA KURSÓ NOSQL DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Korzystanie z baz danych SQL są nierozłączną częścią nauki programowania. Każdy programista powinien znać ją, chociaż w podstawowym zakresie np. wykonanie operacji zapisu, odczytu, aktualizacji i usuwaniu danych (CRUD). W CHECKLISTA JUNIOR JAVA przedstawiłem najważniejsze elementy z jakimi należy się zapoznać przed rozpoczęciem szukania pierwszej pracy jako programista. Ten dokument pozwoli Ci nauczyć się tylko koniecznych rzeczy z zakresu baz danych, wymaganych na stanowisku Junior Java Developer.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments